Rogale marcińskie

0 (0 ocen)

  • 5 godz.

Bardzo syte i smaczne.

  • 5 godz.

Składniki:

  • Ciasto drożdżowo-półfrancuskie:

    1 szkl. ciepłego mleka
    30 g świeżych drożdży
    1 jajko
    pół łyżeczki ekstraktu z wanilii
    3,5 szkl. mąki
    3 łyżki cukru
    szczypta soli
    225 g miękkiego masła ( z czego 2 łyżki używamy do ciasta)

    Nadzienie:

    30 dag białego maku
    10 dag masy marcepanowej
    3/4 szklanki cukru pudru
    10 dag orzechów włoskich
    10 dag zblanszowanych migdałów
    rodzynki
    2 łyżki kandyzowanej skórki pomarańczowej
    2 łyżki gęstej kwaśnej śmietany
    3 podłużne biszkopty, pokruszone na okruszki

    Ponadto:

    jajko roztrzepane z 1 łyżką mleka do posmarowania
    posiekane orzeszki lub migdały do posypania
Wystaw ocenę:

0 (0 ocen)

Zobacz również:

Rogal Rogale Desery

Rogale marcińskie - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Robimy rozczyn: do mleka dodać cukier i drożdże i odstawić na 15 minut do wyrośnięcia. Mąkę przesiać na stolnicę, dodać szczyptę soli, rozczyn, jajko, wanilię, szybko wyrobić ciasto, zawinąć w folię i schłodzić w lodówce – ok. godzinę.

    Schłodzone rozwałkować na blacie kuchennym na prostokąt – u mnie o wymiarach ok. 40×20, z czego krótsze boki to góra i dół. Masło pokroić w kawałki i poukładać na cieście (zostawiając margines ok. 1cm). Składamy ciasto 1/3 do góry, i nakładamy pozostałą 1/3 częścią ciasta. Rozwałkować prostokąt, ale nie podsypywać zbyt dużo mąki. Ponownie złożyć na 3 części, zawinąć w folię i odstawić do lodówki na godzinę. Takie wałkowanie, składanie i chłodzenie powtarzać trzy razy. Po ostatnim wałkowaniu i składaniu ciasto włożyć do lodówki najlepiej na całą noc (min. 5 godz).

    Na 20 minut przed robieniem rogalików wyjąć z lodówki.
  • 2. Mak i orzechy sparzyć gorącą wodą, po 15 minutach odcedzić i osączyć. Zmielić dwukrotnie w maszynce razem z migdałami. Masę marcepanową rozetrzeć mikserem z cukrem pudrem, dodać zmielony mak z bakaliami, okruszki biszkoptowe i posiekaną skórkę pomarańczową. Dobrze wymieszać, dodać śmietanę – ale tylko tyle by uzyskać dość zwartą, ale plastyczną masę. Masa nie powinna być zbyt płynna, ani zbyt twarda i reguluje się jej konsystencję dodając stopniowo śmietanę.

    Ciasto na rogaliki rozwałkować na prostokąt o wymiarach mniej więcej 65 x 34 cm i przeciąć wzdłuż długiego boku na 2 części. Każdy powstały w ten sposób pasek pokroić na 12 trójkątów. Rozsmarować nadzienie zostawiając mały margines na wszystkich bokach trójkąta – zwijać rogaliki zaczynając od najszerszego boku, w kierunku wierzchołka. Ułożyć na blaszce, przykryć i pozostawić do wyrośnięcia na około 1,5 godziny, lub do podwojenia objętości.

    Rozgrzać piekarnik do 180ºC, wyrośnięte rogale posmarować jajkiem roztrzepanym z mlekiem i piec około 20 minut, aż się ładnie zezłocą. Wyjać na kratkę i jeszcze ciepłe polać lukrem, posypać orzeszkami lub posiekanymi migdałami.
Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Redakcja poleca

REKLAMA

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Zobacz inne z:

Podobne przepisy

To może cię zainteresować