Kapusta z grzybami i selerem miodowym

Karol Okrasa

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

Kapustę można przygotować dzień przed podaniem.

Zanim zaczniemy przygotowywać potrawę, bardzo dokładnie myjemy suszone grzyby, następnie moczymy je w letniej wodzie przez mniej więcej 20 minut. Grzyby gotujemy do miękkości (ok. 30 minut) w wodzie, w której się moczyły.

Przygotowanie

Nie wylewamy wywaru, który pozostał po ugotowaniu grzybów.

Słodką kapustę kroimy w cienkie paski. Surową, delikatnie odciśniętą z soku kiszoną kapustę (jeśli jest zbyt kwaśna, wcześniej możemy ją wypłukać) przekładamy do garnka z wrzącą wodą (nie siekamy kiszonej kapusty) i gotujemy pod przykryciem przez mniej więcej 8 minut (kapusta powinna być na wpół miękka).

Do czystego garnka wlewamy odrobinę oleju rzepakowego, dodajemy ok. 25 g masła i ok. 30 g miodu. Mieszamy. Gdy masło i miód się rozpuszczą, dodajemy połowę cebuli pokrojonej w drobną kostkę i seler pokrojony w kostkę o wymiarach ok. 1 x 1 cm. Często mieszamy. Całość dusimy ok. 7 minut, aż seler zrobi się miękki. Następnie zestawiamy z ognia.

Obgotowaną kiszoną kapustę odcedzamy. Po wstępnym obsmażeniu selera i cebuli dolewamy około 50 ml wody, następnie dodajemy 2 ziarna ziela angielskiego, liść laurowy i szczyptę majeranku. Obgotowaną kapustę można przestudzić. Kapustę kroimy na mniejsze kawałki. Namoczone i obgotowane grzyby kroimy w cienkie paski. Do czystego garnka wlewamy olej rzepakowy i dodajemy niewielką ilość masła (ok. 25 g). Gdy masło się rozpuści, dodajemy drugą połowę pokrojonej cebuli i drobno posiekany ząbek czosnku.

Smażymy do zeszklenia. Do garnka dodajemy słodką kapustę i niewielką ilość wody (około 50 ml). Garnek przykrywamy i dusimy cebulę z kapustą przez mniej więcej 2 minuty. Mieszamy. Gdy woda odparuje z kapusty, dodajemy grzyby pokrojone w cienkie paski. Całość podduszamy i doprawiamy mniej więcej 1 łyżką suszonego majeranku, solą i białym pieprzem. Następnie dodajemy obgotowaną kapustę kiszoną, 3 liście laurowe i ziarna ziela angielskiego. Mieszamy. Jeśli kapusta jest zbyt sucha, ponownie możemy dodać około 50 ml wody i dusić przez kolejne 5 minut na wolnym ogniu. Następnie do kapusty dodajemy niewielką ilość wywaru, który został nam po ugotowaniu grzybów. Podlaną wywarem kapustę dusimy na wolnym ogniu przez mniej więcej 20 minut (kapusta musi dusić się w sosie, nie może być sucha).

Po mniej więcej 20 minutach całość możemy jeszcze doprawić solą (wg uznania). Przed samym wyłożeniem potrawy seler i cebulę z drugiego garnka mieszamy z kapustą (trochę selera z garnka odkładamy do dekoracji). Wykładamy kapustę z grzybami i selerem na półmisek. Całość dekorujemy odłożonymi kawałeczkami selera.

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Komentarze (4)

Avatar
  • XZC XZC
    508 dni temu
    A GDZIE MIESO

    odpowiedz

  • Gość Gość
    1246 dni temu
    co to jest słodka kapusta?

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    1245 dni temu
    Słodka, czyli nieukiszona. W tym przepisie możesz użyć dowolnej białej kapusty.
  • Janina Janina
    2354 dni temu
    JEŻELI MOZNA to proszę o podanie czy potrawa może być zamrożona ( i nie tylko ta) poniewaz jestem sama a nie chce gotować czasochłonnych potraw dla 1 osoby, dzieki.

    odpowiedz


Kapusta z grzybami – skąd wzięło się to danie?

Mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, jak bogatą historią może poszczycić się klasyczna kapusta z grzybami. Bardzo prawdopodobne, że popularnością cieszyła się już w czasach starożytnych. Rozkwit jej popularności przypada jednak na tzw. wieki ciemne. W średniowieczu kapusta z grzybami i innymi dodatkami stała się częstym i mile widzianym gościem na stołach w całej Europie. W samej Polsce kapusta jako podstawowy składnik posiłku znana jest już od ponad 1000 lat. Szczególną popularnością cieszył się oczywiście tzw. groch z kapustą, przyrządzany bez względu na okazję zarówno w chłopskich chatach, jak i na szlacheckich dworach. Wynikało to z ogólnej dostępności obu tych warzyw oraz ich licznych walorów kulinarnych.

Dania na bazie kapusty doczekały się bardzo wielu zróżnicowanych wariantów. Jednym z nich jest właśnie kapusta z grzybami, która z biegiem czasu stała się specjałem świątecznym serwowanym we wszystkich regionach Polski. Kapusta z grzybami leśnymi to zatem element narodowej tradycji kulinarnej! Ze sprawdzonym przepisem na kapustę wigilijną zapoznasz się w Kuchni Lidla. W dalszej części tego tekstu znajdziesz również kilka dodatkowych inspiracji związanych z tym, jak zrobić kapustę z grzybami. O czym z pewnością musisz pamiętać – kiszona kapusta z grzybami to pomysł nie tylko na Święta, ale też na wiele innych okazji. Kapusta z grzybami zasmażanymi przyrządzona według naszego przepisu jest daniem, który przypadnie do gustu każdemu miłośnikowi tradycyjnych smaków.

Wigilijna kapusta z grzybami – jak wybrać i przygotować grzyby?

Pierogi z grzybami, barszcz z uszkami, smażony karp, ryba po grecku czy śledzie w śmietanie to potrawy nierozerwalnie kojarzące się z wigilijnym odświętnym posiłkiem. Skoro więc istnieją dania, bez których nie sposób wyobrazić sobie kolacji wigilijnej, kapusta kiszona zasmażana z grzybami z pewnością zalicza się do tego zaszczytnego grona. Zachwyca bogactwem smaków podczas postnej kolacji i nie daje się przyćmić przez inne potrawy w następnych dniach, gdy na stole lądują potrawy mięsne. Kapusta kiszona zasmażana z grzybami to propozycja kulinarna, która zawsze znajdzie swoich zagorzałych zwolenników!

W okresie poprzedzającym Święta pytanie, jak przygotować suszone grzyby do kapusty, rozpala wyszukiwarki. A więc jak potraktować ten nieodzowny składnik wigilijnej kapusty? Przede wszystkim musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie grzyby nadają się do kapusty wigilijnej. Zazwyczaj w przepisach kryją się one pod zbiorczym określeniem „suszone grzyby leśne”. Zaliczamy do nich m.in. borowiki, prawdziwki, gąski, maślaki czy podgrzybki. Z reguły do tradycyjnej kapusty z grzybami kucharze i kucharki wykorzystują mieszanki wymienionych lub same podgrzybki. Niezależnie od tego, jakie gatunki padną ostatecznie Twoim wyborem, musisz je odpowiednio przygotować do dalszych kulinarnych eksperymentów. W pierwszej kolejności bardzo dokładnie je umyj pod bieżącą wodą, najlepiej w durszlaku. Po zakończeniu tej czynności upewnij się, czy na grzybach nie dostrzegasz dodatkowych zabrudzeń. W przypadku ich odnotowania doczyść te skarby lasu szczoteczką. Następnie umieść je w garnku wypełnionych letnią wodą na około 20 minut, aż zaczną mięknąć i pęcznieć. Kolejne pół godziny w gotującej się wodzie uczyni je gotowymi do połączenia z innymi składnikami kapusty z grzybami suszonymi na Wigilię. Wywar grzybowy zachowaj na później – jego zastosowanie opisaliśmy w przepisie.

Jak zrobić kapustę z grzybami na Wigilię? Przygotowanie krok po kroku

Wiesz już zatem, jak przygotować grzyby leśne do przyrządzenia ponadczasowej świątecznej potrawy. Przyjrzyjmy się dokładniej niektórym elementom przepisu na kapustę wigilijną z grzybami według Kuchni Lidla. Co dalej po przygotowaniu grzybów? Pora zająć się białą kapustą, która z grzybami i kapustą kiszoną stworzy tak smakowite połączenie.

Potnij ją na naprawdę cienkie paseczki z wykorzystaniem długiego, masywnego i ostrego noża. Najłatwiej przyjdzie Ci kroić (w poprzek) kolejne ćwiartki umytego i oczyszczonego z zewnętrznych liści głąbu. Nie siekaj natomiast kapusty kiszonej – wystarczy, że odciśniesz ją z soku i wrzucisz do garnka z gotującą się wodą. W nim, pod szczelnych przykryciem, kapusta musi gotować się aż do zmięknięcia. W naszym przepisie napisaliśmy, że powinno to zająć około 8 minut. Czas ten może jednak nieco różnić się w zależności od przypadku. Dlatego właśnie sam powinieneś sprawdzać po upływie paru minut, czy kapusta jest już gotowa, czyli na wpół miękka!

W dalszej części przepisu na kapustę wigilijną z grzybami znajdziesz kolejne szczegółowe informacje związane z przygotowaniem tej wigilijnej potrawy. Pochylmy się nad kilkoma innymi kwestiami. W przepisie znajdziesz m.in. zalecenie, aby w czystym garnku wymieszać masło, seler, cebulę i miód – to w końcu kapusta zasmażana z miodem. Jaki rodzaj miodu okaże się jednak najwłaściwszym wyborem? Jeśli zależy Ci na uzyskaniu jak najciekawszego i najbardziej złożonego smaku kapusty zasmażanej wigilijnej, możesz sięgnąć po miód ciemny, spadziowy, wrzosowy lub gryczany. Tego rodzaju miód doskonale nadaje się do bigosu, będzie więc odpowiedni także do kapusty kiszonej z miodem. Rzecz jasna to tylko nasza wskazówka. Jeśli preferujesz miód wielokwiatowy czy lipowy, czy też po prostu chcesz wykorzystać ten, który aktualnie czeka w Twojej szafce, sięgnij właśnie po niego!

Kapusta z grzybami na święta – alternatywy dla klasycznego przepisu

Musisz wiedzieć, że jeśli uwielbiasz dodawać grzyby do kapusty, otwiera się przed Tobą wiele fascynujących możliwości kulinarnych. Ciekawą alternatywą dla kapusty z grzybami leśnymi może okazać się kapusta kiszona zasmażana z pieczarkami. Możesz umyć pieczarki, pokroić je i podsmażyć z cebulą, a następnie postępować w myśl naszego przepisu. Jeśli jednak poszukujesz innowacji, tę kapustę zasmażaną z grzybami wesprzyj innymi, starannie wyselekcjonowanymi dodatkami i dopraw danie zgodnie z własnymi upodobaniami.

Poszukując przepisu na kapustę z grzybami na Wigilię, natrafisz na wiele różnych propozycji przygotowania tej potrawy. W naszym przepisie kapusta zasmażana z grzybami (kiszona i biała) występuje w towarzystwie miodu, masła, selera, przypraw i ziół – liścia laurowego, pieprzu, majeranku i soli. Czym jeszcze możesz wzbogacić smak kapusty wigilijnej z grzybami? Popularnym wyborem okazują się owoce. Mogą być to zarówno pokrojone na niewielkie cząstki jabłka, jak i żurawina, pigwa czy różnego rodzaju suszone owoce – m.in. śliwki czy morele. Gdy natomiast mowa o dodatkach warzywnych, do kapusty z grzybami pasują m.in. marchew czy pietruszka.

W kuchni polskiej kapusta zasmażana na Wigilię to potrawa postna – ten kończy się wraz z nadejściem pierwszego dnia Świąt. Jeśli jednak szukasz przepisu na kapustę z grzybami na inną okoliczność, możesz przygotować w swojej kuchni kapustę z grzybami oraz mięsem. Tylko jakim? Odpowiednim wyborem może okazać się schab pieczony. Choć do kapusty smakosze dodają wiele zróżnicowanych rodzajów mięsa – wędliny, kiełbasę, karkówkę czy boczek. Dopuszczalne są również śmiałe, nieszablonowe połączenia. Skoro więc nie poszukujesz potrawy postnej i jesteś zagorzałym zwolennikiem bigosu, przepis na kapustę z grzybami możesz wzbogacić ulubionym mięsem. Nie będzie to jednak już wtedy tradycyjna kapusta na Wigilię… lecz pyszne danie na każdą inną okazję!

Sprawdzony przepis na wigilijną kapustę na szybko od Kuchni Lidla

Zanim jednak oddasz się poszukiwaniom nieoczywistych wariacji na temat klasycznej kapusty z grzybami, wypróbuj przepis Kuchni Lidla. Jeśli będziesz pilnie podążał za wszystkimi naszymi wskazówkami, tę sprawdzoną kapustę wigilijną przygotujesz już w 40 minut. W sytuacji, gdy zastanawiasz się, jak ugotować kapustę z grzybami w ekspresowym tempie – trafiłeś doskonale. Przepis na wigilijną kapustę zaliczamy do grupy przepisów o średnim poziomie skomplikowania. Jeśli jednak czujesz się raczej amatorem, bez obaw. W naszym poradniku szczegółowo opisaliśmy każdy etap przyrządzania tego dania. Dowiesz się również, jakie przyprawy do kapusty z grzybami wybrać, aby maksymalnie podkreślić jej walory smakowe!

Wypróbuj przepis na kapustę z grzybami Kuchni Lidla i przygotuje klasyczne świąteczne danie w sprawdzonej odsłonie. Po raz kolejny zaskocz swoich bliskich przy wspólnym stole!

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!