Hummus tradycyjny

0 (0 ocen)

  • 60 min

Hummus to samo zdrowie, pełne błonnika, białka, żelaza oraz jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Skąd pochodzi? Hummus pochodzi z Libanu i jest jedną z najpopularniejszych potraw kuchni arabskiej.

  • 60 min

Składniki:

  • - 300 g ciecierzycy
    - 150 g pasty Tahini
    - 4 łyżki soku z cytryny
    - 2 - 3 ząbki czosnku
    - 1 łyżeczka zmielonego kuminu
    - woda
    - sól do smaku

    DODATKI
    - 1,5 łyżeczki sody oczyszczonej (do namaczania i gotowania)
    - oliwa z oliwek (do polania)
    - natka pietruszki
Wystaw ocenę:

0 (0 ocen)

Zobacz również:

Przetwory Hummus

Hummus tradycyjny - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1 1. Ciecierzycę dokładnie płuczemy i zalewamy 3 częściami wody z dodatkiem 1 łyżeczki sody oczyszczonej. Moczymy ją przez minimum 12 godzin, a następnie odcedzamy, zalewamy świeżą wodą, dodajemy 0,5 łyżeczki sody i gotujemy przez około 40 minut do miękkości ziaren.

    * Ciecierzycę gotujemy bez dodatku soli, za to z dodatkiem sody oczyszczonej, która sprawi, że ziarna będą aksamitne, miękkie i delikatne w smaku. Powstającą podczas gotowania piankę, ściągamy za pomocą sitka.
  • 2 2. Ugotowaną ciecierzycę odcedzamy, studzimy, a nastepnie przekładamy do naczynia, dodajemy sok z cytryny oraz przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku i miksujemy na jednolitą oraz gładką masę. Do masy dodajemy pastę sezamową (tahini) oraz rozdrobnione w moździerzu ziarenka kuminu i ponownie miksujemy, łącząc wszystkie składniki. Całość doprawiamy do smaku solą.
  • 3 3. Powstałą gęstą masę rozrzedzamy za pomocą wody, delikatnie dolewając ją podczas miksowania. Ilość dodanej wody zależy od naszych upodobań dotyczących konsystencji hummusu. Ja lubię konsystencję pasty, którą można łatwo posmarować pieczywo (na podaną ilość składników użyłam około 150 ml wody). Gotowy hummus przekładamy do słoiczków, wierzch zalewamy oliwą z oliwek i przechowujemy w lodówce do 1 tygodnia. Życzę smacznego! :)

Porady

* Oliwy z oliwek nie dodajemy do masy podczas przygotowywania hummusu. Według tradycyjnej receptury rozrzedzamy go jedynie za pomocą wody. Oliwa z oliwek służy wyłącznie jako dodatek do już gotowego hummusu, świetnie poprawi jego smak wraz z dodatkiem świeżej zieleniny np. natki pietruszki. * Dodatek kuminu (kminu rzymskiego) sprawi, że nasz hummus nabierze typowo arabskiego smaku i aromatu. * Pastę Tahini możemy przygotować samodzielnie lub użyć gotowej, dobrej jakości pasty dostępnej w sklepach.

Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Redakcja poleca

REKLAMA

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Zobacz inne z:

Podobne przepisy

To może cię zainteresować