Strudel makowy

Karol Okrasa

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

Namocz wcześniej rodzynki w rumie.

Przygotowanie

Mleko zagotowujemy w garnku, następnie stopniowo wsypujemy około 80 g mąki i bardzo energicznie mieszamy do uzyskania gładkiej, jednolitej konsystencji. Studzimy i dodajemy pokruszone drożdże. Mieszamy. Dokładnie wymieszane ciasto przekładamy do miseczki, przykrywamy lnianą ściereczką i wkładamy do piekarnika (35°C – termoobieg) na mniej więcej 20-25 minut.

Na patelni rozpuszczamy ok. 120 g masła. Żółtka i cukier ubijamy na jednolitą, puszystą masę. Do miski miksera wkładamy wyrośnięte ciasto, dodajemy żółtka ubite z cukrem. Wyrabiamy przez chwilę, stopniowo dodając 400 g mąki. Następnie dodajemy lekko ostudzone, rozpuszczone masło i nadal wyrabiamy do uzyskania jednolitej konsystencji ciasta. Ciasto wyciągamy z miksera i jeszcze przez chwilę wyrabiamy je ręcznie na blacie. Ciasto wkładamy do miseczki, przykrywamy ściereczką i ponownie wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 35°C (termoobieg) na mniej więcej 30 minut.

Posiekane orzechy i namoczone rodzynki dodajemy do masy makowej. Mieszamy. Ścieramy skórkę z pomarańczy (ilość wg uznania) i wyciskamy sok z połówki pomarańczy do masy makowej. Mieszamy.

Wyrośnięte ciasto (powinno być pulchne po naciśnięciu) wyrabiamy na blacie posypanym mąką. Ciasto rozwałkowujemy na grubość około 2 cm. Po rozwałkowaniu ciasto przekładamy na pergamin i wykładamy na nie masę makową.

Za pomocą pergaminu zwijamy delikatnie makowiec w rulon. Oba końce ciasta podwijamy pod spód. Zawijamy całość w pergamin i wkładamy do piekarnika (36-38°C – termoobieg) na 15 minut.

Po 15 minutach zwiększamy temperaturę do 180°C i pieczemy przez kolejne 40 minut. Upieczone ciasto zostawiamy, aby ostygło.

W miseczce ucieramy cukier puder (ok. 10-15 łyżek, dosypujemy stopniowo aż do uzyskania pożądanej konsystencji), sok z cytryny i odrobinę wody aż do uzyskania lukru.

Przestudzony strudel makowy polewamy lukrem i dekorujemy skórką pomarańczową.

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Zobacz podobne
przepisy


zobacz więcej

Komentarze (3)

Avatar
  • sylwik sylwik
    3459 dni temu
    Jaką mąkę użyć do makowca?

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    3473 dni temu
    Marcinie, w przypadku używania świeżego maku jest dokładnie tak, jak piszesz. My jednak w przepisie rekomendujemy wykorzystanie gotowej już masy makowej, która nie wymaga parzenia ani mielenia :)

    odpowiedz

  • marcin marcin
    3474 dni temu
    szkoda, ze nie jest opisane jak sparzyć mak aby był puszysty i nie gorzki, mak należy zagotowac w mleku, osączyć i zmielic dwukrotnie, upiekę na święta z tego przepisu i ocenię

    odpowiedz


Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!